Dima Yarovinsky, sosyal ağların hizmet şartlarını görselleştiriyor

"1 dakika minimum okuma süresi"

Birkaç gün önce uygulamaya konan veri koruma düzenlemeleriyle sosyal mecralarda önemli bir politika değişikliği gerçekleşti. Evet; 20 küsür yıl önce hayata geçirilen Veri Koruma Direktifi yerini böylece Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne yani kısa adıyla GDPR’a bıraktı. Tabii bu sistemin çatırdamasının en önemli sebeplerinden biri de Facebook. Cambridge Analytica’nın ortaya çıkardığı ‘kişisel verilerin sızdırılması’ konusu artık bu sistemin güncellemesi gerektiğinin en gerçekçi göstergelerinden biri oldu.

Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği, uygulama tarafında güncellenen hizmet şartlarıyla karşımıza çıkıyor. Eskiden üstü örtülü şekilde kullanıcı karşısına çıkarılan birçok madde, artık çok daha detaylı olarak sunuluyor. Tasarımcı Dima Yarovinsky ise Facebook, Instagram, Snapchat ve Tinder gibi popüler sosyal medya uygulamalarının uzun vadeli hizmet şartları sözleşmelerini “I Agree” adlı projesinde görselleştirmiş.

Instagram’ın hizmet şartlarını okumak için 86 dakika ayırmak gerekiyor

Az önce bahsettiğimiz sosyal platformların yasal sözleşmeleri renkli A4 kağıt rulolarına basılarak sergileniyor. Tüm sosyal ağlar için yazı tipleri ve boyutları ise tamamen aynı. Sözleşmelerin uzunluğuna dikkat çekmek için hayata geçirilen projede her kağıdın sonunda kelime miktarı da yazıyor. Görsellerde dikkat çeken en uzun sözleşmeye sahip olan sosyal ağ Instagram. Toplamda 17.161 kelimelik Instagram politikasını okumak için ortalama bir insanın 86 dakika ayırması gerektiği de belirtiliyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir