Gününün %80’i kitap okumakla geçiyor: Warren Buffett’ın önerdiği 21 kitap!

"9 dakika minimum okuma süresi"

Wikipedia’nın, “Amerikalı iş adamı, hisse senedi yatırımcısı ve hayırsever”.  şeklinde tanımladığı Warren Buffett, dünyanın en büyük hisse senetlerini yöneten isimlerin başında geliyor. Evet; kendisi Steve Jobs, Bill Gates, Elon Musk ya da Mark Zucberberg gibi pek göz önünde olmasa da 80 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri listesinin ilk sıralarında (Jeff Bezos ve Bill Gates’in hemen arkasında üçüncü sırada geliyor) yer alıyor.

Warren Buffet, pek şaşırmayacağınız gibi (başarılı insanların klasik hayat hikâyeleri) çocuk yaşta gazete dağıtmaya başlayarak çalışma hayatına atılıyor. Ancak aradan geçen yıllarda yaptığı işler onu en sonunda yatırımcılığa yöneltiyor. Birkaç ay sonra 88.yaş gününü kutlayacak olan başarılı isim okuduğu kitaplarla da fazlasıyla konuşuluyor. Hatta yatırım kariyerine başladığında günde 750 ila 1000 sayfa arasında okuma yaptığı belirtiliyor.  Şu anda da gününün %80’lik bölümünü (yanlış okumadınız; %80!) okumaya ayırıyor. Peki ama Buffet tam olarak ne okuyor? Teknoloji, trendler, iş dünyası ve benzer alanlara ilgi duyan hemen herkes dünyanın en büyük yatırım fonlarını yöneten kişinin okuduğu kitapları fazlasıyla merak eder. İşte karşınızda Warren Buffett’ın “kesinlikle okunması gereken” kitapları…

1- The Intelligent Investor, Benjamin Graham

19 yaşındayken Benjamin Graham’ın The Intelligent Investor kitabını satın alan Buffett, bunun hayatının en şanslı anlarından biri olduğunu söylüyor. Dünyanın en zengin üçüncü iş adamı bu kitapla ilgili “Bir ömür boyunca başarılı bir şekilde yatırım yapmak için sıra dışı iş analizleri veya ek bilgi gerekmez. İhtiyaç duyulan önemli unsurlardan biri de entelektüel çerçevedir. “diyor.

 

2- Security Analysis, Benjamin Graham ve David L. Dodd

Buffett, Benjamin Graham’ın diğer sıra dışı çalışmasının ise Security Analysis olduğunu söylüyor. Üstelik bu çalışmada yatırım ve ekonomi uzmanı David L. Dodd’un imzası da yer alıyor. Ancak Buffett için Graham’ın yeri başka. Çünkü kendisi babasından sonra hayatındaki en etkili figür olarak onu görüyor. Kitabın ana fikri “analiziniz yeterince kapsamlıysa bir şirketin değerini anlayabilirsiniz.” sözüne dayanıyor.

 

3- Common Stocks and Uncommon Profits, Philip Fisher

Buffett, Philip’in her şeyi söylemek için epey hevesli biri olduğunu ifade ederek onu tavsiye ediyor. Üstelik “Common Stocks and Uncommon Profits” isimli kitapta da yalnızca finansal tabloları düzeltmenin yeterli olmadığını ve buna ek olarak şirket yönetiminin de değerlendirilmesi gerektiği belirtiliyor.

 
 
 

4- Stress Test: Reflections on Financial Crises, Tim Geithner

4- Stress Test: Reflections on Financial Crises, Tim Geithner

Dünyanın en büyük fon yöneticisi, hazinenin mali kriz hakkındaki kitabının eski ABD sekreterleri ve her yönetici için mutlaka okunması gerektiğini söylüyor. “Bir organizasyonun zor zamanlar boyunca nasıl yönetileceği konusunda pek çok kitap yazılmıştır; ama neredeyse hiçbiri ekonomik felaketle hükümetin bir kanadını idare etmeyi içermiyor” şeklinde de ekleme yapıyor Buffett. 

 

5- The Essays of Warren Buffett, Warren Buffett
Elbette kendi kaleme aldığı kitapları da öneriyor. Buffett’ın düşünce sistemini ve ilerlediği yolu tanımak için bunları da listeye eklemek gerekiyor. En azından kendisi böyle diyor. Ve kitapla ilgili “Satranç gibi entelektüel bir yarışmada, enerjinin israf olduğunu düşünen muhaliflere sahip olmaktan daha avantajlı ne olabilir?” diyor.
 
 
 

6- Jack: Straight from the Gut, Jack Welch

Bloomberg Businessweek, kitap hakkında yorum yaparken “Welceh’in modern tarihe ek olarak kişisel tarih turu da içerdiği için tüm yöneticilere değerli dersler sunacağını ifade ediyor. “ Tabii Warren da bu kitabı merakla okuyan kişiler arasında yer alıyor.

 
 
 
 

7- The Outsiders, William Thorndike Jr.
Warren Buffet, tam olarak 6 yıl önce Outsiders’ı övüyor. Sermaye konusunda son derece başarılıCEO’ların hakkında olağanüstü bir kitap olduğunu düşünüyor. Üstelik kitabın bir bölümü ünlü TomMurphy üzerine kurulu. Kendisi Buffett’ı “şimdiye kadar tanıştığım en iyi işletme müdürü” olarak tanımlıyor. Bu kitabın Forbes tarafından da “Amerika’daki en iyi iş kitaplarından biri” olarak övüldüğünü belirteyim.
8- The Clash of the Cultures, John Bogle

Kültürler Çatışması kitabı, 2012 hissedar mektubunun bir başka tavsiyesi. Hayli büyük rakamları yöneten Vanguard Group isimli şirketin sahibi olan Bogle, kısa vadeli spekülasyonlarla uzun vadeli yatırımlara yoğunlaştığını savunuyor. Kitap, aslında pratik ipuçlarıyla da tanımlanıyor. Bunlardan ilki ortalamanın baz alınması. Hatta bugün değerli olan herhangi bir şeyin uzun vadede değerli olmayabileceği vurgulanıyor. İkinci madde ise zaman. Zaman yönetimiyle birlikte bileşikfaizavantajlarından yararlanma ve piyasanın havasına kapılmamanın büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

9- Business Adventures: Twelve Classic Tales from the World of Wall Street, John Brooks
Bill Gates, 1991 yılında Buffett’tan en sevdiği kitapları paylaşması için ricada bulundu. (Evet; kendisi de bir kitap kurdudur) Bunun üzerine New Yorker hikâyelerinden oluşan bir koleksiyonu Gates’e gönderdi. İşte bu esnada  Gates’e giden kitapların içinde BusinessAdventures da yer alıyordu. Önemini siz düşünün. Kitap, “mükemmel bir ürününüz, üretim planınız ve pazarlama adımınız varsa farketmez; bu planlara liderlik etmek ve uygulamak için doğru insanlara ihtiyacınız olacak.” şeklinde özetleniyor.
10- Where Are the Customers Yachts?, Fred Schwed
Warren Buffett, bu kitabı, “yatırım hakkında yazılan en komik kitap” şeklinde özetliyor. İlk olarak 1940 yılında basılan kitap, bankacıların ve komisyoncuların nerede olduğunu soran bir kişinin New York’taki hikâyesinden başlıyor. Ama tabii vu esna finansal tavsiyeyi sağlayan insanlar tavsiyeyi izleyen insanlardan daha iyi bir durumdaydı.
 
 
 

11- Essays in Persuasion, John Maynard Keynes

Efsanevi ekonomist John Maynard Keynes (Wikipedia, kendisini “radikal düşünceleriyle ekonomide çığır açan Britanyalı” şeklinde tanımlıyor) tarafından kaleme alınan bu koleksiyon, yaklaşık bir yüzyıl önce yayınlanıyor ve o günden bugüne finansal literatürün temelini oluşturuyor. Keynes’i okumanın menkul kıymetler ve pazarlar hakkında daha akılcı davranmayı sağlayacağını belirtiyor. Kitabın çevrimiçi olarak okumak da mümkün. 

12- The Little Book of Common Sense Investing, Jack Bogle
Bu kitap da 2014’te tavsiye edilenler arasında. Çoğu finansal tanışmanın tavsiye ettiği Jack Bogle, The Little Book of Common Sense Investing’de sahibi olduğu Vanguard’dan yola çıkarak kendi deneyimlerini anlatıyor ve servet oluşturmak isteyen okuyucularına endeks yatırımlarını kullanma konusunda yardımcı oluyor. Okuyucuların büyük bölümü kitabın istatistikler ve çizelgeler sayesinde çok daha işlevsel hale geldiğini ifade ediyor. 
 
 

13- Poor Charlie's Almanack, Peter Kaufman

Kitap, dünyanın en büyük holding şirketlerinden olan Berkshire Hathaway’in Başkan Yardımcısı Charlie Munger’ın biyografik bilgilerini ve şirket toplantılarında verdiği ince yatırım ipuçlarını içeriyor.

 
 
 
 

14- The Most Important Thing Illuminated, by Howard Marks

Buffett’ın, “nadir görülen, yararlı bir kitap” şeklinde tanımladığı The Most Important Thing Illuminated, Oak Tree Capital‘in başkanı ve kurucusu Howard Marks tarafından yazılıyor. Marks, kendi hataları üzerinde fazlaca düşünerek çıkardığı dersleri ve onlardan öğrendiklerini paylaşıyor.

 

 

15- Dream Big, Cristiane Correa
Correa, 2013 yılında HJ Heinz’i satın alarak Buffett’a katılan bir yatırım şirketi 3G Capital’i kuran üç Brezilyalı’nın hikâyesini anlatıyor. Bundan 4 yıl önce önerilen kitap, 3G’nin yönetim tarzının ana prensiplerini -ki bunlar arasında meritokrasi* ve maliyet düşürme ilk sırada geliyor –  anlatıyor.

*Meritokrasi: Yönetim gücünün, yetenek ve kişilerin bireysel üstünlüğüne yani liyakata dayandığı yönetim biçimidir. (Wikipedia)

 

16- First a Dream, Jim Clayton ve Bill Retherford
Bundan 15 yıl önceTennessee Üniversitesi‘ndeki öğrencilerinden kendisine First a Dream kitabının hediye geldiğini belirten Buffett, öğrencilerine kitaptan ne kadar keyif aldığını ifade etti. Clayton ve Retherford, mevcut ve gelecek vadeden girişimciler için işler için liderlik dersleri paylaşıyor.
 
 
 

17- Take on the Street, Arthur Levitt
Yine epey eski tarihli (2012) bir öneri olan Take on the Street, denetim standartlarının son yıllarda nasıl azaldığını açıklıyor. Bir çöküşü baz alan kitap kendilerini korumak isteyen yatırımcılara kurtuluş ışığı olacak ipuçları sunuyor.
 
 
 
 
 
 

18- Nuclear Terrorism, Graham Allison
Buffett, yalnızca yatırımcılar için değil; genel kitle için de kitap önerileri paylaşıyor elbette. Nuclear Terrorism de bunlardan biri. Yeni uluslararası güvenlik düzeninin kurulmasına ilişkin detayları paylaşan Allison, 2004 hissedar mektubunda“ülkemizin güvenliği ile ilgili olanların okuması gerekir” şeklinde bir açıklama da paylaşıyor.
 
 
 

19- The Making of the President, Theodore White
Siyasi kitapları okumayı sevdiğini belirten Buffett, White’ın
kaleme aldığı The Making of the President’te 1960 başkanlık yarışını John F.Kennedy’nin (ABD’nin eski başkanlarından) ilk seçimlerden genel seçimlere kadar nasıl kazandığını anlatıyor. Detaylara ve adayın kişisel mücadelelerine de dikkat çeken kitap, o güne kadar görüşmemiş bir politik raporlama tarzıyla sunuluyor.
 
 

20- Warren Buffett's Ground Rules, Jeremy C. Miller
Warren Buffett’s Ground Rules da Jeremmy C. Miller tarafından kaleme alınan ve 2015 yılında önerilen kitaplardan biri. Buffett Partnership Limited yönetilirken ortağıyla birlikte yatırım stratejisini nasıl kurduklarına dair detayları paylaşıyor.

 

 

 

21- Limping on Water, Phil Beuth ve K.C. Schulberg
Ve son olarak, yine 2015’te önerilenkitaplardan biri karşımıza çıkıyor. Phil Beuth, 4o yıllık kariyerini Capital Cities ve ABC-TV’nin hikâyesini anlatıyor. Kendisi, küçük bir çocuktan üst düzey bir medya yöneticisine giden yolda önemli tavsiyelerde bulunuyor.

“Gününün %80’i kitap okumakla geçiyor: Warren Buffett’ın önerdiği 21 kitap!” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir