Otomobilinizin kontrolünü beyin gücünüze bırakabilir misiniz?

"3 dakika minimum okuma süresi"

Hayatımızın her alanda bize eşlik eden bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar bir yana dursun; bileğimize takılan akıllı saatler, kafamıza geçirilen ve bizi sanal bir dünyaya uyanmamızı sağlayan akıllı gözlükler derken teknoloji her anlamda etrafımızı çok önemli bir oranda sarmış durumda. Ha, önümüzdeki dönemlerde “akıllı” cihazlar içerisinde kendimizi daha da yalnız hissedeceğiz, o ayrı bir konu. Fakat, teknolojinin bu yönde (kimine göre çok hız, bazısına göre yavaş) ilerlemesinden ziyade önümüzdeki süreçte otomobil teknolojilerinde de devrim niteliğinde adımlar atılacak.

Bugünün akıllı telefon ve tablet üreticilerinin birçoğu artık kapsama alanını genişletip, “akıllı otomobiller” üzerine yatırımlar ve çalışmalar gerçekleştiriyorlar; yani gelecekte bu akıllı teknolojilerin daha da ortasında bulacağız kendimizi. Velhasıl kelam elektrikli otomobiller, sürücüsüz otomobiller derken, Çinli bilim adamlarının üzerinde birkaç yıldır önemle çalıştıkları “beyin gücüyle kontrol edilebilen” otomobiller hakkında da yeni yeni bilgiler vermeye başladılar.

Eveeet; çok güzel. Daha her şey “yeni” başlıyor!

Sürücüsüz otomobiller halka açık alanlarda test edilmeye başlanırken; geçtiğimiz haftalarda Google’ın konsept otomobili, çok yavaş gittiği gerekçesiyle polis tarafından çevrildi. Aracın “sürücüsüz” olduğunu fark eden yaya ve taşıt kullanıcıları meraklı gözlerle otomobili izlerken; akıllara yeni bir soru geliyor tabi ki, biz bu teknolojilere ne kadar hazırız? Elbette uyum ve adaptasyon süreci, bu teknoloji aktif şekilde kullanmaya başladığında daha net anlaşılacak.

Ancak, sürücüsüz otomobilleri şöyle bir kenara bırakalım, “beyin gücüyle kontrol edilebilen” otomobiller de karşımıza çıkacak. Sürücünün kafasına yerleştirilecek özel bir ekipman (16 merkezli alıcı sistemi) vasıtasıyla elektro-ensefalogram beyin sinyalleri yakalanacak ve hazırlanan sistem komutları işleyecek ve kontrol edilebilir sinyaller haline getirecek. “Daha sonrasında ver elini…” artık nereye gitmek istiyorsanız.

İşte kafaya yerleştirilen 16 alıcılı sistem.

Yoğun iş temposu; ödemeler, faturalar ve kiraları düşünürken yola çıktığınızı düşünsenize… Beyin sinyallerinde oluşacak iniş / çıkışlar yola nasıl yansıyacak? Tamam; iyi, güzel: Aracınızı çalıştırdınız, yolda aniden cep telefonunuzu evde unuttuğunuz aklınıza geldi. Yani beyin sinyalleri ani şekilde değişeceği için bu durum araç seyir halindeyken nasıl bir etki yaratacak? Ya da “kafanız karışıkken kullanmayınız” notları mı karşılayacak bizi arabalarda?

Velhasıl kelam; Birçok kararı henüz beynimizle alamıyorken, otomobili beynimizle kontrol etmeye hazır mıyız? : )

Alışalım buna, beynimizi de şimdiden terbiye edelim. Öyle arabayla giderken filan, sağa / sola bakıp aklını karıştırmasın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir