Tek tuşla internetteki varlığınızı sonlandırabilirsiniz

"2 dakika minimum okuma süresi"

İnternet, genel anlamda milyarlarca kişi harika bir ortam olsa da kimileri için hâlâ ürkütücü. Mobil uygulamalar, sosyal ağlar, her gün gelen onlarca hatta yüzlerce farklı bildirimler veya e-postalar insanları çaresiz bırakabiliyor. Dolayısıyla internetteki varlığını tamamen silmek ve geride hiçbir iz bırakmadan hayatına devam etmek isteyen insanların sayısı hiç de azımsanacak seviyede değil.

Web sayfasında ilk aşamada öncelikli olarak Google, Hotmail ya da Outlook hesap bilgilerini vermek gerekiyor.

Evet; Facebook, Twitter, Instagram ya da diğer sosyal ağ hesaplarını tek tek kapatıp web sayfalarının aboneliğini iptal edip bu işlemi gerçekleştirmek elbette mümkün. Ama gerçekten çok zahmetli. Tam olarak bu noktaya kafa yoran İsveçli iki yazılım geliştirici (Wille Dahlbo ve Linus Unnebäck) internetteki varlığını tamamen sonlandırmak isteyenler için özel bir web sayfası geliştirdi: Deseat.me. 

Akabinde işlemin gerçekleştirilebilmesi için bir onay gerekiyor; bu da “izin ver” düğmesiyle açılabiliyor.

Web sayfasına giriş yapıldığı anda karşınıza ilk olarak “çevrimiçi varlığınızı temizleyin” anlamına gelen “clean up your online presence” metni çıkıyor. Şu ana kadar hesap oluşturulan tüm platformların dökümünü sunan bu web sayfasında Google ya da Hotmail hesaplarıyla (veya Outlook) ile oturum açabilmek mümkün.

Ardından e-postayla ilişkili olan hesapların tamamı listeleniyor; bu noktada yan kısımda yer alan “Delete” düğmesi sayesinde hesaplar tek tek silinebiliyor.

Oturum açtıktan sonra Deseat.me hesaplarınıza erişebilmek için izin istiyor; yetki verildikten sonra girmiş olduğunuz e-postaya bağlı olan tüm hesaplar listeleniyor, ardından buradan “Delete queue” seçeneğine tıklandığında hesaplar tek tek silinebiliyor.

Kimileri için belki de bir kasabaya yerleşip bahçeyle uğraşma zamanı gelmiştir. : )

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir