Avrupa Birliği: Elektrikli otomobiller ‘ses çıkarmak’ zorunda!

"1 dakika minimum okuma süresi"

Elektrikli otomobiller yapıları gereği düşük süratte bile neredeyse hiç ses çıkarmıyor. Evet; bu durum gürültü kirliliğinin oluşmaması açısından önemli. Fakat beraberinde güvenlik problemlerini de getiriyor. Özellikle yayalar, araçların seslerini duyamadıkları için zor anlar yaşayabiliyor. Avrupa Birliliği ise bu problemi ortadan kaldırmak için önemli bir adım atıyor.

Elektrikli modeller de ses çıkarmak zorunda

Yeni kararla birlikte Temmuz 2019 itibariyle Avrupa’da satılan tüm elektrikli otomobillerin düşük de olsa motor sesi çıkarması gerekiyor. Elbette bu durum yalnızca yeni üretilecek elektrikli otomobiller için değil. Halihazırda trafikte olan elektrikli modeller de 2021’e kadar bu prosedürü yerine getirmek ve ‘ses çıkarmak’ zorunda. Otomobil üreticilerinin elektrikli modellerde ‘beyaz gürültü’ olarak tanımlanan ve kolayca fark edilebilir bir ses tercih edeceği tahmin ediliyor. Evet; bu kararın alınmasının en önemli sebebi güvenlik. Peki ama bu güvenlik kaygısı nereden çıktı? Konuyla bağlantılı rakamlardan bahsetmekte yarar var.

Yapılan araştırmalara göre elektrikli otomobillerin görme engelli insanlara çarpma olasılığı standart otomobillerle kıyaslandığında %93 seviyesinde. Üstelik bu rakam yalnızca ‘sessizlik’ unsuru değerlendirildiğinde ortaya çıkıyor. Yine aynı şekilde elektrikli modellerin kaza olasılığının tüm genel unsurlar göz önünde bulundurulduğunda diğer otomobillere oranla %40 daha fazla olduğu belirtiliyor. Yeni nesil elektrikli araç sayılarının her geçen gün arttığı düşünüldüğünde bu tarz güvenlik önlemlerinin acilen alınmasının gerekliliği ortaya çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir