Dünyanın en iyi selfie çeken akıllı telefonu: Google Pixel 3!

Featured Video Play Icon
"2 dakika minimum okuma süresi"

Yaklaşık 10 yıldır mobil ürünlerin arka kameralarını analiz eden DxOMark, ön kameralar için de benzer testlere başladı. Üstelik testlerin büyük bölümü gerçek koşullarda yapılıyor. Yani ezbere rakamlardan çok pratik kullanımda kullanıcılar için önem arz eden birçok detay incelenerek puanlama yapılıyor. Üstelik bu testte arka kamera analiz edilmiyor. Yani ön / arka kamera testlerden geçirilip tek sonuç verilmiyor. Bunun yerine her kamera kendi başına analiz ediliyor ve kendi sınıfına göre değerlendirmeye sokuluyor.

Akıllı telefon satın alma kriterleri arasında artık selfie kameralarının performansı da var malum. Dolayısıyla bu puanlar gerçek koşullar sebebiyle büyük öneme sahip. Gerçek zamanlı testlerden bu kadar bahsetmişken aslında test koşulları hakkında da bir şeyler söylememiz lazım.

Her ön kamerayla toplamda 1500 fotoğraf çekiliyor ve 2 saat video kaydı yapılıyor. Bu testlerde dış mekanlar, aydınlık ve karanlık ortamlar karışık olarak tercih ediliyor. Hatta testlere tekli fotoğraf ya da grup fotoğrafları da dahil ediliyor. Üstelik selfie çubuğunda üç farklı uzaklıktaki performans da göz önünde bulunduruluyor. Finalde çekilen fotoğraflar ve videolar en ince ayrıntısına kadar analiz edilip sonuç ortaya çıkarılıyor.

Selfie testlerinde ilk sırayı Google Pixel 3 ve Galaxy Note 9 alıyor.

Google Pixel 3 ve Galaxy Note 9 zirvede

Gelelim sonuca. Arka kamera performansında taş üstünde taş bırakmayan birçok model aslında söz konusu selfie performansı olduğunda sınıfta kalıyor. Tablo bunu net şekilde ortaya çıkarıyor. Google Pixel 3 ve Galaxy Note 9 toplamda elde ettikleri 92 puanla birinciliği paylaşılıyor. Ama burada arka kamera da devreye girince Galaxy Pixel 3 bir tık daha ön plana çıkıyor. Listenin ilk sırasında Google’ın yer almasının sebebi de aslında bu. Daha sonrasında liste Xiaomi Mi MIX 3, iPhone Xs Max, Galaxy S9 Plus ve Pixel 2 ile devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir