Durum vahim: Huawei’ye sırtını dönen şirketler artıyor

Featured Video Play Icon
"2 dakika minimum okuma süresi"

Huawei, Google ile başlayan ‘kısıtlama’ ve ‘yasaklama’ sürecinde yeni çözümler üretmeye çalışıyor. Bunlardan biri ‘B planı’ olarak görülen Hong Meng OS mobil işletim sistemi.  Çinli üretici, tamamen kendi sistemini geliştirerek bu durumun üstesinden gelmek istiyor. Ama o kadar kolay değil. Çünkü aslında yalnızca Google ve dolayısıyla Android ekosistemi değil; diğer ABD merkezli birçok şirket de Huawei’ye yaptırım uyguluyor.

Huawei’nin B planı: Hong Meng OS!

Google haricinde şu anda Microsoft, Qualcomm, Intel, ARMToshiba, Lumentum ve Panasonic de Huawei’ye sırt çevirmiş durumda. Bu şirketlerin Huawei’yi nasıl etkileyeceği ise merak konusu. Yeni videonun konusu ABD Başkanı Donald Trump‘ın yanında olan ve Huawei’ye sırtını dönen şirketler. 

Microsoft, geçtiğimiz günlerde Windows dizüstü bilgisayarları kendi internet mağazasından kaldırdı ve siparişleri askıya aldı. Ama mevcut cihazlar için güncelleme ve güvenlik yamaları devam ediyor. Yarı iletken üreticisi Qualcomm da artık bu konuda şirkete destek vermeyeceğini açıkladı. Dizüstü bilgisayarlar ya da sunucular için işlemciler üreten Intel de Huawei’ye ambargo uygulama kararı aldı; yani artık Çinli şirketle çalışmayacak. 

Yine yonga seti üretimiyle tanıdığımız ARM da ilginç bir açıklamayla Huawei ile çalışmasının asıl sebebinin ABD temelli bir teknolojiye dayanmak olduğunu vurguladı. Yani bundan böyle onlar da çalışmayacaklarını duyurdu.

Sadece bunlar da değil. Her ne kadar Türkiye’de çok bilinmese de telefon parçalarının tedariğini yapan Lumentum da Huawei ile çalışmayı sonlandırdı. Son olarak Panasonic de satılan bazı ürünlerdeki bileşenlerin tedariğini yapan şirket olarak artık Çinli üreticiyle çalışmayacak.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi SD kart birliği ve Wi-Fi birliği de çeşitli açıklamalar yaptı. Geçici kısıtlamalar yapan bu iki birlik de telefonlarda microSD kart kullanımını ve Wi-Fi kullanımını engelliyor. Yani aslında Huawei’nin artık pek de hareket alanı kalmadı. Tüm detaylar videoda. İyi seyirler. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir