Chevrolet’in yeni güvenlik çözümü emniyet kemerini takmadan otomobilleri hareket ettirmiyor

"3 dakika minimum okuma süresi"

Emniyet kemeri takmadığı için trafik kazalarında yaralanan ve hayatını kaybedenlerin sayısı çok fazla. Fakat bundan bir türlü ders alamıyoruz. Türkiye için otomobil kullanırken emniyet kemeri takma oranı hâlâ çok düşük seviyelerde. 

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Temmuz 2018’de paylaştığı rapor, ’emniyet kemeri takmayan’ kişilerin yaralanma ya da ölüm oranlarının çok yüksek olduğunu gösteriyor.

Evet; otomobillerin çok büyük bir bölümü artık emniyet kemeri takılmadığında sesli uyarı veriyor. Fakat kemer takmak istemeyenler için koltuk arkası ya da aparat çözümü var. Otomobil üreticileri de farklı alternatifler üretmek zorunda kalıyor.

Asıl amaç farkındalık oluşturup gençlerin emniyet kemeri kullanımını artırmak.

Asıl amaç farkındalık oluşturup emniyet kemeri kullanımı artırmak

Chevrolet, genç sürücüleri emniyet kemerini takmaya zorlamak için yepyeni bir özellik sunuyor. Geliştirilen yeni sistem, emniyet kemeri takıncaya kadar aracın ilerlemesini önlüyor. Yani aslında yolculuğun başlaması için kemeri takmak şart oluyor. 

CDC olarak kısaltılan Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri verilerine göre lise öğrencilerinin sadece %59’u öndeki yolcu koltuğa oturduğunda emniyet kemeri takıyor. Yani geri kalan kitle yine de çok büyük. 

Buckle to Drive olarak isimlendirilen yeni özelliğin gelecek yıldan itibaren Traverse, Malibu ve Colorado araçlarının hepsinde standart olarak sunulacağı söyleniyor. Bu sistem doğrudan kontağa bağlı olarak çalışıyor. Yani kemer takmadan araba çalışmıyor. Aslında asıl amaç bir dürtü uyandırarak gençlerin farkındalık kazanmasını sağlamak. 

Aslında Chevrolet’in gençlere yönelik güvenlik çözümü bununla sınırlı değil. Şirket son birkaç yıldır Teen Driver isimli özellik üzerinde de yoğun şekilde çaba sarf ediyor.

Bu teknoloji aslında Chevrolet için çok yeni değil. Otomobil üreticisi ilk olarak 2016 Malibu’da Teen Driver adında güvenli bir sürüş teşviki ve izleme programı başlattı. Teen Driver, sürücü ve yolcu emniyet kemerleri takılana kadar ses sistemini susturuyor. Hatta bununla da kalmıyor; denge kontrolü, çekiş kontrolü ve çarpışma frenlemesi gibi ek güvenlik önlemleri otomatik olarak etkinleştiriliyor. Üstelik 40 mil ila 70 mil arasında hıza ulaşıldığında aşırı ses uyarısı da veriliyor.

Şimdi bu özellik paketi, en son güncellemeyle ‘Buckle to Drive’ özelliğini içeriyor. Chevrolet’in ana şirketi General Motors’un Güvenlik Stratejisi Mühendisi Tricia Morrow’a göre, şirket bu teknolojiyi son birkaç yıldır filo müşterilerinde test ediyor. Hatta bu özelliğin sürücülerin emniyet kemeri takmasında %16 oranında artırdığını söylüyor.

Chevrolet’in gençlere yönelik güvenlik çözümleri bunlarla da sınırlı değil. Genç Sürücü adı verilen mod sayesinde sürüş alışkanlıkları hakkında ebeveynlere özel bir rapor kartı sunuluyor. Bu raporda sürücünün hız sınırını aşma ve çarpışma uyarısını durdurma sayısı yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir