Bill Gates’in yaz tatilinde okumak için önerdiği 5 kitap

"3 dakika minimum okuma süresi"

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates, diğer başarılı liderler gibi çok fazla kitap okuyor. Doğal olarak belirli periyotlarla kitap tavsiyeleri de veriyor. Genellikle yılbaşı ve yaz tatili dönemlerinde listeler yayınlayan Gates, bu sene de benzer şekilde ‘yaz tatilinde okunabilecek 5 kitap’ önerisini sunuyor.

Gates’in topluca paylaştığı kitaplarda genellikle tek bir tema oluyor. Bu yaz için önerilen kitaplar ise ani değişimler ve devrim temalarını içeriyor. Tahmin edebileceğiniz gibi okuması ve anlaması biraz güç kitaplar olabilir.

Upheaval - Jared Diamond

Jared Diamond, Upheaval isimli kitabında krizler sırasında kaybedilen kişilerin insanlara öğrettiklerini anlatıyor. Yani aslında kayıplardan çıkarım yaparak anlamlandırmayı ifade ediyor. Ayrıca şehir ve ülkelerdeki zorluklara karşı bireysel çözümler üretme konusunda da çeşitli yöntemler sunuyor. Bill Gates’in bu yıl önerdiği kitaplar arasında ilk sırada yer alan Upheaval, New York Times eleştirmenlerinden de tam not almış.

Nine Pints - Rose George

Bill Gates, sağlık teknolojilerinin gelişimi konusunda çok hassas. Doğal olarak Alzheimer ve kanser hastalıkları konusunda özel çalışmalar yapıyor ve çok büyük paralar harcıyor. Dolayısıyla bu alanda çok fazla okuma da yapıyor. Nine Pints’i bu şekilde değerlendirmek mümkün. Bu kitapta regl öncesi ve regl sırasında kadınların çektiği acı ve ruh hali anlatılıyor. Ayrıca toplumların regl’e bakış açısı hakkında da bilgi veriliyor.

The Future of Capitalism - Paul Collier

Paul Collier’in kaleme aldığı The Future of Capitalism’de, modern toplumdaki sınıflandırmalar konu alınıyor. Hatta bu sınıflandırmanın insan üzerindeki etkilerinden bahsediliyor. Kitap ayrıca köylerde, kasabalarda ya da şehirde yaşayan kişilerin çok yüksek gelir elde eden ve kurumsal şirketlerde çalışan kişilerle kıyaslanmasını da içeriyor. Üstelik Collier, kapitalizmin daha farklı bir versiyonunu da anlatıyor. Gates’in kitap hakkındaki görüşü de aslında durumu özetliyor.

Şirketlerin belirli şekilde hareket etmesini istediğimizde hükümetlerin buna yönelik yasaları onaylamasının etkili olduğunu düşünüyorum.

Presidents of War - Michael Beschloss

Gerçek hayattan çeşitli kesintiler sunan Presidents of War, ABD Başkanları’nın 19.yüzyıldan 1970’li yıllara kadar büyük sarsıntılarla nasıl baş ettiklerini anlatıyor. Gates, ateş altındaki kişilerin normal durumlarında gösterdikleri cesareti aynı şekilde gösterip gösteremeyeceklerini merak ediyor. Bill Gates, savaştaki kişilerin ve komutanların aslında ne kadar yıkıma uğradıklarını da bu kitap sayesinde öğrendiğini söylüyor.

 

A Gentleman in Moscow - Amor Towles

Tarihsel bazı olaylardan ilham alan A Gentleman in Moscow, Moskova’da ev hapsine alınan bir Rus’u anlatıyor. Ekim Devrimi şeklinde de geçen Bolşevik Devrimi döneminin anlatıldığı kitapta, hükümetin devrilerek iktirarın Lenin önderliğindeki Bolşeviklere geçmesinden bahsediliyor. Gates ayrıca bu kitabı eşiyle birlikte okuduklarını ve kitap isminin aslında kendilerini çok etkilediğinden bahsediyor.

 

Bill Gates’in 2019 yaz dönemi için belirlediği kitaplar bu şekilde. Bu arada, diğer bir kitap kurdu da Warren Buffett! Onun hikâyesinin küçük bir bölümünü ve önerdiği kitapları da aşağıdan bulabilirsiniz.

Gününün %80’i kitap okumakla geçiyor: Warren Buffett’ın önerdiği 21 kitap!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir