Bu robot köpek 3 tonluk uçağı tek başına çekiyor

Featured Video Play Icon
"1 dakika minimum okuma süresi"

Mühendisler, özel olarak kalibre ettikleri robotları yürüme, koşma, yük çekme ya da depolama gibi birçok farklı alanlar için iyi hale getirmeye devam ediyor.

Istituto Italiano di Tecnologia araştırmacılarının geliştirdiği HyQReal isimli robot ise yük çekme yeteneğiyle ön plana çıkıyor. HyQReal, toplamda 3 tonluk Piaggio P180 Avanti yolcu uçağını İtalya’nın Genova Havalimanı’nda yaklaşık 33 metre mesafede başarıyla çekmeyi başardı.

 

Yangın söndürme, doğal afet ve benzeri durumlarda insanlara yardımcı olacak

Boston Dynamics robotlarından aşina olduğumuz şekilde dört ayaklı bir tasarıma sahip 4 metre uzunluğundaki robotun önümüzdeki dönemlerde birçok farklı alanda kullanılması bekleniyor. Bunlar arasında yangın kurtarma ve acil durum müdahaleleri ilk sırada yer alıyor. Yani özellikle insanların müdahale edemeyeceği kritik durumlarda bu robotlarla bazı görevlerin yerine getirilmesi söz konusu.

IIT’de Proje Lideri Claudio Semini, robotla ilgili şu açıklamayı yapıyor:

Uçağın çekilmesi robotun gücünü, enerjinin durumunu göstermemizi ve kullanıma uygun bir tasarıma geçilebileceğini ortaya çıkardı. Daha önce hiç yapılmamış bir şeyi denedik ve başardık.

Araştırmacılar bu robot geliştirilir doğadan ilhan alındığından bahsediyor. Bu sebeple her türlü arazi koşuluna uyum sağlayabiliyor; araziye çıkabiliyor ve keçi gibi tırmanabiliyor. Bu verileri tasarıma dahil etmenin robotun geleceği için çok büyük anlam ifade ettiği de ortada.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir