Snapchat çalışanları kullanıcıların gizli bilgilerine hızlıca erişebiliyor

"2 dakika minimum okuma süresi"

Facebook, Instagram ya da WhatsApp’ta kişisel verilerin ortalığa saçılmasıyla çok fazla karşılaşıyoruz. Güvensiz şekilde ‘salt metin’ olarak tutulan şifre ve gizli iletişim bilgileri bunun en yeni örnekleri. Yani aslında bu şirketler kullanıcıların gizliliğini pek de önemsemiyor.

Snapchat için de benzer durum söz konusu. Çünkü söz konusu kullanıcı bilgilerinin gizliliği olduğunda şirketler nedense göstermesi gereken hassasiyetten uzaklaşıyor. Son haberlere göre Snapchat çalışanları kullanıcıların birçok farklı detayına gizlice erişim sağlamış. 

Verilere erişilen toplam kaç tane kullanıcı olduğu ise şimdilik bilinmiyor. Üstelik Snapchat’in konuyla alakalı bir açıklaması da yok. 

Konum, e-posta adresi, telefon numarası ve kaydedilen tweet’lere eriştiler

Kullanıcıların bilgilerine erişme işlemi SnapLion isimli bir araç sayesinde gerçekleştirilmiş. Ancak şu anda çalışanların kaç kullanıcıya ait verilere sızdığı ve neleri ele geçirdiği tam anlamıyla bilinmiyor.

Haberi yayınlayan Motherboard, SnapLion’un doğruluğunu ölçmek için eski çalışanlara çeşitli sorular sormuş. Ancak çalışanların bazıları şu anda şirkette bu aracın nasıl kullanıldığıyla alakalı bilgileri olmadığını söylemiş.

Elde edilen kullanıcı verileri arasında konum bilgisinden e-posta adreslerine, telefon numaralarına ve hatta kaydedilen Snap’lere kadar birçok farklı bilgi yer alıyor. Bu da aslında durumun çok ciddi olduğunu gösteriyor. Normal şartlarda bu çalışanların işten çıkarılması gerekiyor. Henüz Snapchat’ten gelen bir açıklama ise yok.

Daha önce Facebook, Twitter ya da Instagram’da da benzer durumlar yaşanmış; çalışanların gizli kullanıcı bilgilerine hızlıca eriştiği ortaya çıkmıştı. Ama şirketlerin hemen her kademesinde çalışan kişilerin gizli kullanıcı verilerine bu kadar basit ulaşıyor olması büyük bir skandal. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir